Twórcy

The Fan Brothers – Terry, Eric i Devin to trzej bracia z Toronto w Kanadzie.
Terry i Eric Fanowie razem piszą, ilustrują i projektują książki. Zdobyli prestiżowe stypendium Sendak Fellowship oraz zostali nominowani do nagrody Kate Greenaway Medal. Ich książki zdobyły sobie liczne grono wiernych wielbicieli. Devin Fan – trzeci i najmłodszy z braci – jest ilustratorem i poetą.
„Projekt Barnabek” to pierwsza wspólna książka rodzeństwa, utytułowana Nagrodą Główną 2021 roku w konkursie Governor General’s Literary Awards for Young People – Illustrated Text! 

Książka "Projekt Barnabek" >>

 

Joanna Wajs jest tłumaczką literatury włosko- i anglojęzycznej, redaktorką, poetką oraz współautorką książek dla dzieci, w tym „Zwierząt, które zniknęły” (wyróżnionych tytułem Mądrej Książki Roku). Za tom wierszy „sprzedawcy kieszonkowych lusterek” otrzymała m.in. Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa przyznawaną za najlepszy przekład z języka włoskiego – za „Zwierzoobjaśniarkę” Sergia Olivottiego i „Wymówisz moje imię” Vanniego Bianconiego (książkę, która dotarła też do finału nagrody Europejski Poeta Wolności). Za „Zwierzoobjaśniarkę” otrzymała ponadto nagrodę blogerów i czytelników LOKOMOTYWA (w kategorii Najlepszy Przekład Książki dla Niedorosłych), a za „Ćmony i Smeśki” Julii Donaldson została do niej nominowana. Mieszka u dwóch kotów (Buraka i Krewetki), ślimaka emeryta (Jana Marii) i wrony inwalidki (Nostromo). W wolnych chwilach ratuje różne żyjątka (czasem również te, które wcale nie chcą być ratowane), dlatego historia Barnabka jest jej szczególnie bliska.

Książka "Projekt Barnabek" >>

 

Ted Hughes jest uznawany za jednego z największych poetów swojego pokolenia. Niewątpliwie należy do grona najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Urodził się w 1930 roku w Yorkshire. W latach 1984–1998, czyli aż do śmierci, zajmował stanowisko królewskiego poety laureata. Hughes był – razem z Michaelem Morpurgo – współtwórcą nagrody literackiej Children’s Laureate. Był też założycielem i prezesem organizacji charytatywnej Farms for City Children. Organizacja ta umożliwia dzieciom z miasta pobyty w gospodarstwach wiejskich, gdzie mieszkają, pracują i poznają realia życia na wsi. Angażował się we współpracę z Fundacją Arvon oferującą wyjazdy na kursy kreatywnego pisania. W 1974 roku za swą twórczość poetycką otrzymał złoty medal od królowej (Queen’s Gold Medal for Poetry). Trzy lata później za twórczość literacką odznaczono go Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Prestiżowy Order Zasługi (Order of Merit) przyznano mu w 1998 roku. Jego najsłynniejsza powieść, Żelazny Olbrzym, doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych książek dziecięcych wszech czasów.

Książka "Żelazny Olbrzym" >>

 

Chris Mould to wielokrotnie nagradzany ilustrator. Od lat ilustruje książki obrazkowe i beletrystykę dla młodzieży, tworzy plakaty teatralne oraz komiksy. Pisze własne książki i współtworzy – wraz z Mattem Haigiem – bestsellerową serię bożonarodzeniową (A Boy Called Christmas, The Truth Pixie). Mieszka w Yorkshire razem z żoną. Jest ojcem dwóch dorosłych córek. W czasie wolnym, kiedy nie rysuje i nie pisze, zajmuje się… No, tak właściwie to zawsze albo rysuje, albo pisze.

Książka "Żelazny Olbrzym" >>

 

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Były sekretarz poetki – noblistki Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Autor książek dla dzieci.

Książka "Żelazny Olbrzym" >>

 

Olaf Lubaszenko jest cenionym aktorem filmowym i teatralnym, znanym między innymi ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, któremu asystował podczas realizacji cyklu „Dekalog” i u którego zagrał główną rolę w „Krótkim filmie o miłości”. Jako aktor zdobył popularność, współpracując z Władysławem Pasikowskim przy filmie „Kroll” i jego kolejnych produkcjach.
Laureat prestiżowych nagród — w 1988 roku otrzymał Złotą Kaczkę, a w 1999 roku Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora za rolę w obrazie „Zabić Sekala”. Reżyser bardzo popularnych i lubianych komedii („Sztos”, „Chłopaki nie płaczą”, „E=MC²”).

Audiobook "Żelazny Olbrzym" >>

 

Ruth Stiles Gannett Khan

Ruth Stiles Gannett Kahn, autorka klasycznej książki dla dzieci Smok mojego taty, powie wam, że nie jest „prawdziwą” pisarką, bo prawdziwi pisarze pracują nad swoimi książkami każdego dnia. Wyjaśni, że jej książkę napisało jej wewnętrzne dziecko i że to właśnie dlatego dzieciom się podoba. Dziś Ruth dobiega już setki i mieszka na farmie w Trumansburgu z jedną z córek. Nadal uwielbia śpiewać — zwłaszcza z innymi — i żyć rozsądnie, kompostując, przetwarzając odpady, spacerując oraz utrzymując kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Pozostaje aktywną zwolenniczką praw kobiet i praw obywatelskich, środowiska naturalnego, pokoju i postępowej polityki. Przez lata Ruth otrzymała wiele listów i uwag, które dawały jej do zrozumienia, jak ważny był — i nadal jest — „Smok mojego taty” dla czytelników w każdym wieku na całym świecie.

Książka "Smok mojego taty" >>

 

Ruth Chrisman Gannett 

Ruth Chrisman Gannett urodziła się 16 grudnia 1896 roku w Santa Ana w Kalifornii. Od najmłodszych lat uwielbiała rysować — a także wykazywała skłonności do buntu. Podczas studiów na wydziale sztuki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przełamała bariery płci, kiedy zabrała swoje sztalugi i rozstawiła je na zajęciach dla mężczyzn. Nieraz powtarzała, że rysunek był najlepszym sposobem porozumiewania się z dziećmi męża, w tym z ośmioletnią Ruth Stiles Gannett, z którą później współpracowała zawodowo. Chociaż rysunki i grafiki Ruth pojawiły się w wielu miejscach, w tym na okładkach kilku „New Yorkerów”, a jej ilustracje do „Tortilla Flat” Johna Steinbecka stały się sławne, najbardziej znana jest z ilustracji nagradzanych książek dla dzieci, takich jak „Smok mojego taty”.

Książka "Smok mojego taty" >>

 

Helena Pérez Garcia

Helena Pérez García jest hiszpańską ilustratorką, znaną ze swoich koncepcyjnych, bogatych w szczegóły i niezwykle kolorowych obrazów. Głównym środkiem wyrazu Heleny jest gwasz, a głównymi źródłami inspiracji — sztuka, literatura i kino. Po ukończeniu akademii sztuk pięknych w Hiszpanii Helena w 2012 roku przeprowadziła się do Londynu, gdzie mieszkała i pracowała przez sześć lat. Od 2018 roku mieszka w Madrycie. Pracowała dla Penguin Random House, The Body Shop, Tate Publishing, „The Financial Times”, „Reader’s Digest” i „Il Corriere della Sera”.

Książka "Smok mojego taty" >>

 

Adam Pluszka

Adam Pluszka (ur. 1976) – poeta, prozaik, tłumacz, redaktor, krytyk literacki i filmowy. Maratończyk. Autor kilku tomów wierszy oraz prozy. Nominowany za tom wierszy „Zestaw do besztań” do Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia. Tłumaczył między innymi Doris Lessing, Stefana Themersona, Esther Woolfson, Julię Blackburn, Johnny’ego Casha, Sue Townsend, Elizabeth Pisani i większość książek wydanych w stworzonej przez siebie w wydawnictwie Marginesy serii EKO. Mieszka w Warszawie z żoną i trzema kotami.

Książka "Smok mojego taty" >>

 

Wojciech Żołądkowicz

Wojciech Żołądkowicz (ur. 27 czerwca 1980 roku w Olsztynie) – aktor i lektor z imponującą ilością zrealizowanych dubbingów, słuchowisk, gier i audiobooków. W 2006 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2006-2012 występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Nagrodzony na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Heinricha Manna w przedstawieniu „Opowieści Hollywoodu” Christophera Hamptona i Girtaka w „Bezimiennym dziele” Witkacego. Nominowany do nagrody Feliks Warszawski za najlepszą drugoplanową rolę męską w „Sztuce bez tytułu” Antoniego Czechowa (2010). Laureat nagrody im. Jacka Woszczerowicza na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2013), za rolę Hindleya Earnshawa w przedstawieniu „Wichrowe Wzgórza” w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W kinie wystąpił obok Janusza Gajosa w roli prokuratora Kamila Słodowskiego w „Układzie zamkniętym” oraz jako Wojtek w „(nie)znajomych”.

Audiobook "Smok mojego taty" >>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl